České Heřmanice

14. 2. 2023

slider-1-1411×473

České Heřmanice se nachází 6 km jihovýchodně od Vysokého Mýta. Zabírají svojí rozlohou téměř 10 km². Na této ploše stojí 191 domů, v nichž žije 548 obyvatel. Administrativně se obec člení na čtyři místní části, a to Borovou, České Heřmanice, Chotěšiny a Netřeby. Borová leží přibližně 1 km východně, Chotěšiny 1 km severně a Netřeby 1,5 km jižně od Českých Heřmanic.

První písemnou zmínku o Českých Heřmanicích nalezneme v královské listině Přemysla Otakara I. z roku 1226. Tehdy tato oblast patřila Svatoplukovi z Heřmanic. Významným obdobím v historii obce bylo panování Bohuňka z Adršpachu v letech 1460 až 1506. V této době byly totiž Heřmanice povýšeny na samostatné městečko, které mohlo požívat jistých městských práv. Během 17. století se obec rozšířila o osadu Netřeby, která byla založena roku 1661, a osadu Borovou, která vznikla v roce 1698. V tomto období vlastnil Heřmanice a jejich okolí šlechtický rod Tranmansdorfů. Přívlastek „České“ získala obec až v 18. století, aby došlo k odlišení od Německých Heřmanic. Zanedlouho poté byly osady Netřeby a Borová definitivně přičleněny k Českým Heřmanicím, které byly až do roku 1923 městysem. Nyní již jím nejsou, jsou samosprávnou obcí, ke které byla v roce 1960 ještě přičleněna, do tehdejší doby samostatná, obec Chotěšiny.

V okolí Českých Heřmanic najdeme hned několik rybníků, z nichž největším je rybník Netřebský. Dalšími jsou Heřmanické rybníky, Švábský rybník a rybník Heřmánek. Samotnou obcí pak protéká Sloupnický potok, který se o pár kilometrů blíže k Vysokému Mýtu vlévá do řeky Loučné.

V Českých Heřmanicích se nachází kostel svatého Jakuba Většího, který byl postaven již v roce 1305 a později byl dvakrát přestavován. Ke sportování v obci slouží fotbalové hřiště, nové multifunkční hřiště a antukový kurt. Nalezneme zde i fungující mateřskou školu, základní školu od 1. do 5. ročníku, knihovnu, poštu a tři sbory dobrovolných hasičů, po jednom z Českých Heřmanic, Chotěšin a Netřeb.

České Heřmanice byly v roce 2012 oceněny Zlatou stuhou jako Vesnice Pardubického kraje roku 2012.