Zářecká Lhota

23. 2. 2023

Zářecká Lhota se nachází 10 km severovýchodně od Vysokého Mýta. V obci žije 183 obyvatel ve 52 domech. Katastrální výměra obce činí 3,02 km2. K obci administrativně patří osada Hradníky, která leží přibližně 0,5 km severně od Zářecké Lhoty.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1397, kdy je však označována ještě jako Lhota Kunšova. V roce 1880 bylo v lomu nedaleko obce nalezeno šest zkamenělých kůstek prehistorického ptakoještěra druhu Ornithocheirus hlavatschi.

Na okraji Zářecké Lhoty se nachází rybník. Severně od obce pak protéká Ostrovecký potok, který vytéká z rybníku v obci Jehnědí a u osady Hradníky se vlévá do řeky Tiché Orlice.

Ve středu Zářecké Lhoty nalezneme kapličku se zvonem, která byla postavena v roce 1862. Vedle kapličky pak stojí kříž Božích muk, který pochází z roku 1893. V osadě Hradníky pak najdeme Voženílkův statek, což je dochovaný vodní mlýn, který byl později přebudován na pilu. Nedaleko od něj se nachází dřevěná lávka vedoucí přes Tichou Orlici, zvaná též Voženílkova lávka.

Zářecká Lhota disponuje antukovým kurtem, dětským hřištěm a víceúčelovým sálem pro 60 osob. Funguje zde i knihovna a sbor dobrovolných hasičů.